Bitcoinová mánie je zpět

Cena bitcoinu od jara postupně stoupala a v posledních týdnech se „utrhla ze řetězu“ skoro jako před třemi roky. Tenkrát padl rekord, kdy cena kryptoměny vyšplhala až nad hranici 20 tisíc dolarů. Tam dlouho nevydržela a následoval postupný pád. Od té doby se cena zpět nad hranici 15 tisíc dolarů nedostala. To se změnilo na začátku listopadu. "Bitcoinová mánie je zpátky, Bitcoin se snadno dostal přes 17.000 dolarů a pozornost všech se nyní upírá k hranici 20.000 dolarů" uvedl analytik Edward Moya ze společnosti OANDA.




Někteří příznivci bitcoinu tvrdí, že tato měna letos těží z rozsáhlých stimulačních opatření, ke kterým přikročily vlády a centrální banky po celém světě, aby podpořily ekonomku v době koronavirové krize. Taková opatření podle nich podkopávají hodnotu tradičních měn a dělají z bitcoinu atraktivní alternativu. U podniků i laické veřejnosti roste povědomí o tom, že kryptoměny lze využívat jako alternativní aktivum i jako bezpečné útočiště. V jejich případě je ale nutné počítat se značnou volatilitou a nevyzpytatelností, kdy se hodnota mění doslova z minuty na minutu.

Bitcoin za 18 tisíc dolarů

Cena kryptoměny bitcoin nadále roste – ve středu 18. listopadu dokonce krátce překonala hranici 18 tisíc dolarů (při aktuálním kursu cca 401 400 Kč). Proti stavu ze 12. března, kdy jeho hodnota prudce klesla na 4759 dolarů, se jedná o více než trojnásobný nárůst.

 

Zajímavé je, že bitcoin takto strmě roste osamoceně a nevzal s sebou hned automaticky i další obchodované kryptoměny. Dokonce ani silné Ethereum nebo Litecoin nereagují zdaleka tak prudce. Bitcoin si tím utvrzuje pozici dominantní kryptoměny.

PayPal v USA již podporuje kryptoměny

Provozovatel platebního systému PayPal oznámil na začátku listopadu zahájení podpory nákupu, držení a prodeje kryptoměn. Záměr přinést zákazníkům podporu digitálních měn firma ohlásila už v polovině října, avšak dosud byla tato možnost k dispozici pouze malé skupině uživatelů. Nyní přechází od slibů ke skutkům. Možnost operovat s kryptoměnami je bohužel zatím omezená pouze na uživatele ve Spojených státech amerických. Ti mohou nakupovat bitcoiny, etherea, Bitcoin Cash a litecoiny. Stačí se přihlásit k účtu přes web nebo v mobilní aplikaci a postupovat dle zobrazených pokynů.

Transakce s digitální měnou pochopitelně nejsou zadarmo. Za držení kryptoměny na účtu nejsou účtovány žádné poplatky, platit se bude za provedené transakce (směny jedním i druhým směrem). PayPal také poznamenává, že kvůli počáteční poptávce zákazníků zvyšuje týdenní limit na nákup kryptoměny z 10 000 na 20 000 amerických dolarů. Celkově jsou však možnosti toho, co lze s nakoupenými „digitálními penězi“ dělat, poměrně značně omezené.

S bitcoiny zde však zatím nemůžete téměř nic dělat, není možné pomocí kryptoměn platit za nákupy nebo je poslat někomu dalšímu. Kryptoměnu nelze ani převádět z jednoho účtu na PayPalu na jiný, natož pak kamkoli jinam. Provozovatel platebního systému však plánuje, že umožní zákazníkům používat kryptoměnu k placení nákupů u 26 milionů obchodních partnerů. Nebude to ale hned – předpokládá se, že tato možnost bude připravena až někdy v roce 2021.

Bitcoin ohrožen vakcínou

Poté, co farmaceutická společnost Pfizer a její partner BioNTech SE vykázaly pozitivní výsledky ve svých pokusech s vakcínami proti novému koronaviru, se začal kapitál přesouvat na americký dolar a americký akciový trh. Tato zpráva oživila bohatství pandemických poražených, jako jsou banky, letecké a cestovní společnosti. Zároveň si poté vedly méně dobře technologické akcie, které dosud překonaly ostatní sektory.

Bitcoin prominentně vzrostl na pozadí pandemie a jejího ekonomického spadu. Vzhledem k tomu, že globální centrální banky intervenovaly masivními stimulačními balíčky a dalšími expanzivními měnovými politikami, investoři se přesunuli do Bitcoinu kvůli jeho anti-fiatovým rysům, především omezenému počtu.

Vakcína slouží jako riziko pro Bitcoin. Zvýšila se možnost vyléčení lidí nebo snížení jejich schopnosti šířit koronavirovou infekci. Vakcína zase umožnila investorům přemýšlet směrem k bezpečnějšímu znovuotevření ekonomik. Rovněž to poukázalo na snížení potřeby stimulačních balíčků. Uvidíme, jak to Bitcoin ustojí a zda opět uvidíme 20 000 USD.

 


Použité zdroje:

https://www.zive.cz/clanky/bitcoin-pokracuje-v-rustu-cena-je-nejvyssi-od-roku-2017-letos-vzrostla-vice-nez-trojnasobne/sc-3-a-207014/default.aspx

https://www.zive.cz/clanky/bitcoin-leti-k-rekordnim-vysinam-po-trech-letech-opet-prekonal-hranici-15-tisic-dolaru/sc-3-a-206841/default.aspx

https://www.zive.cz/clanky/uzivatele-paypalu-ve-spojenych-statech-mohou-nyni-nakupovat-drzet-a-prodavat-kryptomeny/sc-3-a-206945/default.aspx

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/bitcoin-pokracuje-v-rustu-jeho-cena-prekonala-17-000-usd/1959443

https://kryptomagazin.cz/bitcoin-pada-kvuli-vakcine-na-koronavirus/