NFT – umění budoucnosti

Digitální svět má poslední měsíce nový fenomén. Zatímco stále přetrvává mánie okolo kryptoměn a bitcoinu především, do mainstreamu si nyní razí cestu takzvané NFTs, které si lze v případě aktuálního trendu představit jako digitalizované sběratelské artikly.

 

 

 

Animovaná kočka Nyan Cat, video smečujícího LeBrona Jamese nebo digitální obraz vytvořený z pěti tisíc fotografií prodaný v aukčním domě Christie’s. To jsou příklady takzvaných NFT (neboli unikátních tokenů), nového způsobu digitálního nakupování a prodeje umění a dalších médií. Co vše o nich potřebujete vědět a proč mohou mít slibnou budoucnost?

Co je to NFT?

NFT neboli non-fungible token, tedy originální digitální obsah, který se sice může v online prostředí donekonečna replikovat, ale originál může vlastnit jen jeden. To je důležité především u digitálních formátů. Jelikož mohou být digitální soubory mnohokrát dokonale zkopírovány, je těžké vlastnit nebo prodat třeba vzácnou digitální fotografii. NTF tokeny řeší tento problém tím, že certifikují digitální soubor, a označí ho tak za pravý originál. Kouzlo digitálního umění a možností dražby začaly ve své marketingové komunikaci využívat i značky, u nás je to zatím jen McDonald’s, ve světě se však jedná o celou řadu zadavatelů, včetně značek Coca-Cola, Campbell's nebo Asics.

Nejpřesnější je překlad jako „nezastupitelný token“. Takový, který je jen jeden a nejde s ničím zaměnit, na rozdíl od běžných měn i kryptoměn, kdy jeden dolar či bitcoin je zaměnitelný za jiný dolar či bitcoin. NFT si můžeme představit například jako sportovní sběratelskou kartičku, která byla vydána jen v jednom exempláři. Když ji směníte za jinou, dostanete odlišnou kartu s jiným sportovcem. A byť se NFTs (neboli „nifties“) nejlépe přirovnávají právě ke sběratelským kartičkám, mohou být prakticky čímkoliv, co lze vytvořit v digitální podobě, od obrazu přes hudbu až po text. Naprosto zásadním prvkem u nich je nezfalšovatelné potvrzení jejich vlastnictví, které je zapsáno do blockchainu (zpravidla Etherea), které vám už nikdo – pokud k nim přistupujete svědomitě – nesebere.

Online tržiště

Umělec může vytvořit jakékoliv unikátní dílo a následně ho nabídnout na některém z online tržišť, kde se obchodují NFT, jako je například OpenSea. Vy si tam poté můžete dané dílo koupit buď za stanovenou cenu, nebo za nejvyšší příhoz v rámci aukce. I když to není pravidlo, většina z těchto NFT děl se prodává za kryptoměnu ethereum (ETH). Po zakoupení se následně stanete unikátním vlastníkem daného „produktu“ a vaše jméno bude zapsáno na blockchainu. Dokud dílo neprodáte někomu jinému, jste jediným, originálním majitelem s digitalizovaným certifikátem. A v tom tkví kouzlo NFT tokenů. Aukce NFT jsou zatím ve svém zárodku, do budoucna se ale mohou stát mnohem významnějším (nejen) marketingovým prostředkem.

Dost možná největší mediální zájem o umělecké NFTs vzbudila partička umělců a nadšenců do kryptoměn, kteří za skoro 100 tisíc dolarů koupili originál slavného Banksyho plakátu Morons a v přímém přenosu ho spálili. Ještě předtím, než byl tento unikát přímo v newyorském brooklynském parku podpálen, si iniciátoři akce vytvořili virtuální verzi originálu, aby po destrukci fyzického díla existovala pouze ta digitální, která se vydává za pravou a jedinou „originální“. Pak už ji stačilo uvést na blockchain, respektive z ní vytvořit NFT, a nabídnout ji k odkupu. Po několika dnech bylo dílo prodáno za 228,69 ETH, což v době prodeje dělalo zhruba 380 tisíc dolarů, tedy přes 8 milionů korun. Tvůrci se pro server Coindesk nechali slyšet, že do budoucna chystají další proměny klasických děl do digitálních, nezaměnitelných podob.

Původ NFT

Byť se o NFTs více mluví zejména v posledních několika měsících, náznaky tohoto trendu přišly už před čtyřmi lety. Poprvé se NFT objevily kolem roku 2017. Jedny z prvních oblíbených tokenů byly CryptoPunks, což byly obrázky deseti tisíc lidí a roztomilých zvířecích postav, a CryptoKitties, tedy virtuální kočičky, které jste si mohli za digitální měny kupovat a následně se o ně starat na podobné bázi, na jaké fungovalo Tamagoči.

Původně byly obrázky rozdávány zadarmo. Dnes se však nejdražší token CryptoKitties prodává za více než sto tisíc dolarů a nejdražší CryptoPunks za více než milion dolarů. „Rád bych vám řekl, že jsme věděli, jak se to vyvine,“ přiznává Mack Flavelle, jeden z tvůrců CryptoKitties. „Ale byli jsme stejně překvapení jako ostatní.“ V současnosti se smění přes 260 koček týdně, což představuje obrat přes dva miliony dolarů ročně.

Česko za světem zaostává

Zatímco před třemi lety měl celý trh s NFT hodnotu jen nějakých 42 milionů dolarů, na konci loňského roku už vzrostla o 705 procent na 338 milionů dolarů. A to byl jen slabý začátek. Přestože odhady současné velikosti trhu nemáme, je jisté, že hodnota NFT trhu znovu vzrostla. Stačí se podívat na nominální hodnotu tokenů prodaných začátkem letošního roku. Jen během února se uskutečnilo okolo 150 tisíc transakcí v ceně přibližně 310 milionů dolarů. To je skoro pětinásobek objemu prodejů za celý rok 2020. A v březnu přišel další zásah, když se jen jediná digitální koláž umělce Beepla prodala za rekordních 69,3 milionu dolarů.

Čeští investoři v oblasti NFT za ostatními zaostávají. Zatímco ve světě se okolo NFT strhla doslova mánie, Češi na objevení NFT stále ještě čekají. Pokud jde o objem transakcí na Binance, dokonce i země jako je Andorra jsou před Českem. Důvodem je nejspíše nedostatečné povědomí Čechů o tomto trendu. Dalším faktorem je i skutečnost, že za digitální díla je v současné době možné zaplatit pouze v kryptoměnách. Různé trendy se v tuzemsku obecně dočkávají větší pozornosti až se zpožděním, a stejně je tomu i u digitálního umění.

 

Použité zdroje:

https://cc.cz/digitalni-kolaz-za-15-miliardy-korun-aneb-co-je-novy-fenomen-zvany-nft-a-proc-ted-hybe-nejen-kryptosvetem/

https://zpravy.aktualne.cz/finance/zajem-o-digitalni-soubory-prudce-stoupa-jsou-nfts-bublinou-n/r~cc333cfee8d511ebb02dac1f6b220ee8/

https://forbes.cz/co-je-fenomen-nft-a-meli-byste-si-nejake-koupit/

https://www.mediaguru.cz/clanky/2021/08/nft-se-stava-novym-marketingovym-nastrojem/

https://www.e15.cz/nazory/dominik-stroukal-jedinecne-tokeny-bublina-ci-inovace-1382235#