První země přijala bitcoin jako oficiální měnu

V úterý 7. září se stal Salvador první zemí na světě, která přijala bitcoin jako oficiální národní měnu.

 

 

 

S návrhem přišel již v červnu prezident středoamerického Salvadoru Nayib Bukele, parlament následně jeho vizi posvětil. Salvador se tak stane první zemí, kde bude možné běžně platit nejznámější kryptoměnou na světě. A to i navzdory tomu, že většina obyvatel se v průzkumu vyjádřila proti, jelikož se domnívají, že z bitcoinu budou těžit hlavně bohaté vrstvy, zahraniční investoři a vláda.

Nové investiční příležitosti

Americký dolar Salvador přijal před dvaceti lety ve snaze řešit tehdejší ekonomické potíže, a to je i proklamovaná motivace prezidenta Nayiba Bukeleho při nynější sázce na kryptoměnu. Bukele tvrdí, že takzvaná bitcoinizace chudému státu pomůže, rozpumpuje byznys, vytvoří nová pracovní místa a vyřeší i problém, kdy 70 procent Salvadořanů nemá přístup k tradičním finančním službám a nevlastní ani běžný účet.

Bukele si od zavedení bitcoinu jako oficiálního platidla slibuje především to, že Salvadorci žijící v zahraničí budou moci snadněji posílat peníze zpět do své vlasti. V současnosti je totiž tamní ekonomika na penězích ze zahraničí prakticky závislá. Zahraniční platby tvoří 22 procent hrubého domácího produktu země. S ohledem na to, jak jsou bitcoiny prakticky po celém světě populární, si prezident Salvadoru od svého návrhu slibuje, že do země přijdou nové investiční pobídky od fanoušků kryptoměn.

Vlna kritiky

Jenže nedostudovaný právník a podnikatel, jenž stanul v čele Salvadoru před dvěma lety, nemá dle svých kritiků plán zavedení nové měny moc dobře promyšlený. Víceméně ho prezentuje jen chytlavými hesly na twitteru, svém nejčastějším komunikačním prostředku. Tam také oznámil, že úřady už instalují 200 bankomatů, kde si člověk bude moci peníze uložit i vyzvednout.

Z průzkumu Central American University vyplynulo, že se zavedením bitcoinu jako oficiální měny nesouhlasí více než dvě třetiny respondentů. Devět z deseti dotázaných navíc nemá o fungování bitcoinu jasnou představu. Alarmující je také to, že osm z deseti respondentů vyjádřilo pouze malou nebo nulovou důvěru v používání nejznámější kryptoměny na světě. V hlavním městě San Salvadoru se dokonce konaly i demonstrace proti začátku placení bitcoinem. Proti záměru Salvadoru se postavila také Světová banka, která odmítla žádost této středoamerické země na pomoc při realizaci platebního systému založenému na kryptoměnách.

Kritici varují, že uspěchané zavedení bitcoinu pocítí chudí obyvatelé, pokud by cena kryptoměny klesla. Odpůrci počítají i se zvýšením nákladů bank i pojišťoven. Připomínají také, že decentralizovaný systém bitcoinu otevře dveře anonymním a nezákonným transakcím, jako je praní špinavých peněz. Výkyvy kurzu této kryptoměny se podle nich mohou neblaze odrazit na hospodářské stabilitě.

Třicet dolarů v bitcoinech pro každého

Bukeleho vláda zároveň s bitcoinem zavádí i digitální peněženku nazvanou „Chivo“, což je slangový výraz, jimž Salvadorci označují to, co považují za skvělé, bezvadné. Každý uživatel na začátek dostane třicet dolarů v bitcoinech. Kryptoměnu si obyvatelé budou moci směnit v síti bankomatů Chivo. Poplatky s tím spojené má pokrýt stát. Cena bitcoinu se za posledních zhruba šest týdnů po rychlém propadu opět zvyšuje. Cena kryptoměny je ale velmi nestabilní a může rychle klesnout pouze na základě zpráv či spekulací na sociálních sítích.

Bitcoinizace v Salvadoru navíc přichází v době, kdy jiné země dávají od bitcoinu ruce pryč. V květnu se například Čína rozhodla omezit kryptoměnové transakce, což způsobilo propad bitcoinu i dalších kryptoměn, uvedla agentura Reuters. Čínské finanční instituce a platební společnosti tak již v současnosti nesmí v nejlidnatější zemi světa poskytovat žádné služby spojené s kryptoměnami. Írán se zase kvůli vysokým nárokům na spotřebu elektřiny rozhodl těžbu kryptoměn umístit na seznam nelegálních činností. Stalo se tak poté, co se tento asijský stát opakovaně potýkal s výpadky dodávek elektřiny.

 

Použité zdroje:

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/clanek/prvni-zeme-prijde-bitcoiny-jako-oficialni-menu-vetsina-lidi-je-ale-proti-40371129

https://ct24.ceskatelevize.cz/ekonomika/3366188-ve-stredoamerickem-salvadoru-se-vedle-dolaru-stava-oficialni-menou-i-bitcoin

https://www.irozhlas.cz/komentare/komentar-salvador-bukele-bitcoin_2108291614_miz

https://cryptopotato.com/el-salvador-officially-becomes-first-country-to-buy-bitcoin-with-initial-200-btc-purchase/